Nowe monety 2 zł - Kolekcjonerskie i unikatowe nowości

Nowe monety 2 zł - Kolekcjonerskie i unikatowe nowości
Autor Przemysław Sztuk
Przemysław Sztuk06.01.2024 | 6 min.

Nowe monety 2 zł cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów i osób szukających ciekawych okazji inwestycyjnych. W tym artykule przyjrzymy się najnowszym emisjom tych popularnych nominalów, które wyróżniają się unikatowym wzornictwem, limitowaną liczbą bądź upamiętniają ważne rocznice. Opiszemy zarówno monety kolekcjonerskie Narodowego Banku Polskiego, jak i prywatnych mennic, dzięki czemu dowiesz się, na jakie nowości warto zwrócić uwagę i które mogą okazać się struganym kąskiem dla kolekcjonerów.

Kluczowe wnioski:
  • Nowe monety 2 zł wybijane są z okazji rocznic historycznych oraz promują polską kulturę i przyrodę.
  • NBP regularnie zaskakuje kolekcjonerów nowymi, limitowanymi emisjami tych nominalów.
  • Warto śledzić premierowe emisje monet 2 zł, gdyż często szybko zyskują na wartości.
  • Prywatne mennice oferują monety kolekcjonerskie 2 zł w nakładach już od kilkuset sztuk.
  • Monety 2 zł ze srebra i złota to obecnie najpopularniejsze kruszce wśród inwestorów.

Nowe monety 2 zł z serii kolekcjonerskich

Monety kolekcjonerskie 2 zł to obecnie jedne z najpopularniejszych i najchętniej kupowanych nominalów wśród osób budujących swoje numizmatyczne zbiory. Nowe 2 zł wybijane przez Narodowy Bank Polski w niskich nakładach do kilkudziesięciu tysięcy sztuk zawsze wzbudzają spore emocje i zainteresowanie.

W 2023 roku NBP zaplanował kilka ciekawych premier monet 2 zł, które z pewnością zasilą kolekcje wielu kolekcjonerów. Będą to między innymi nowe 2 zł upamiętniające 80. rocznicę Akcji Burza, 100. rocznicę urodzin Czesława Miłosza czy też 100-lecie powołania Policji Państwowej.

Najciekawsze nowości kolekcjonerskie

Oprócz emisji NBP na rynku numizmatycznym pojawiają się również interesujące kolekcjonerskie monety 2 zł prywatnych mennic. W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszyły się na przykład monety z Jana Pawła II z Mennicy Polskiej oraz pięknie zdobione kolorowane monety z symbolami narodowymi od Mennicy Górnośląskiej.

Większość nowych monet kolekcjonerskich 2 zł ma nakłady od kilku do kilkudziesięciu tysięcy sztuk. Zdarzają się jednak wyjątkowe emisje ostrzegane w zaledwie kilka lub kilkanaście egzemplarzy. Tego typu unikatowe i limitowane monety 2 zł osiągają zazwyczaj bardzo wysokie ceny na rynku numizmatycznym.

Nowe monety 2 zł okazjonalne - wyjątkowe i limitowane

Nowe 2 zł okazjonalne to wyjątkowe emisje upamiętniające ważne rocznice historyczne, postaci czy wydarzenia. Zazwyczaj charakteryzują się one symbolicznym wzorem awersu i rewersu oraz niewielkim nakładem od kilkuset do kilku tysięcy sztuk.

Najciekawsze premiery okazjonalnych monet 2 zł w ostatnim czasie to bez wątpienia unikatowe bimetaliczne monety tzw. Janosiki, pierwszy dwuzłotówkowy padziernik NBP z Matką Boską, moneta z okazji 30-lecia Radia Maryja czy emisje emitowane przez Litwę i Ukrainę.

Mennica Okazjonalna moneta 2 zł Nakład
Mennica Polska Moneta bimetaliczna Janosik 2 zł 1000 sztuk
NBP 2 zł - Matka Boska Częstochowska 1500 sztuk

Wymienione powyżej emisje okazjonalnych monet 2 zł rozeszły się błyskawicznie, a obecnie osiągają wysokie ceny na wtórnym rynku numizmatycznym - nawet kilkukrotnie wyższe od ceny emisyjnej.

Nowe monety 2 zł 2023 - najciekawsze premiery

2023 roku zapowiada się niezwykle interesująco dla kolekcjonerów nowych monet 2 zł. NBP przygotował szereg emisji upamiętniających ważne historyczne rocznice. Będą to między innymi monety poświęcone 80. rocznicy Akcji Burza, 100. rocznicy urodzin Czesława Miłosza, 100-leciu powołania Policji Państwowej w II RP czy 700-leciu kościoła św. Mikołaja w Stargardzie.

Z kolei prywatne mennice również nie zawiodą i zaskoczą kolekcjonerów limitowanymi seriami monet 2 zł z popularnych cykli, takich jak "Militaria Polski", "Słynne Obrazy na monetach 2 zł" czy emisje z wizerunkiem papieża Jana Pawła II. Szczególnie ciekawie zapowiada się pierwsza moneta 2 zł z autorskiego cyklu Mennicy Polskiej - "Polskie dziedzictwo kulturowe na Kresach Wschodnich”.

Nowe monety 2 zł NBP z nowymi wzorami

Nowe monety 2 zł - Kolekcjonerskie i unikatowe nowości

Narodowy Bank Polski corocznie wprowadza do obiegu kolejne emisje obiegowych monet 2 zł z nowymi, interesującymi wzorami. W 2023 roku pojawią się dwie takie premiery - w lutym nowe 2 zł z ryśkiem, a w czerwcu moneta 2 zł z wizerunkiem orła.

Nowe wzory zawsze wzbudzają spore emocje wśród kolekcjonerów, zwłaszcza że NBP bije je w stosunkowo niskim jak na monety obiegowe nakładzie 8 mln sztuk. Dla wielu osób stanowią one okazję do rozpoczęcia przygody z kolekcjonowaniem monet, ponieważ są znacznie łatwiej dostępne niż limitowane premiery kolekcjonerskie.

Nowe monety 2 zł upamiętniające rocznice historyczne

Kolekcjonerskie monety 2 zł bardzo często emitowane są z okazji obchodów ważnych rocznic historycznych. Przykładem z ostatniego roku są tutaj dwuzłotówki upamiętniające m.in. 40. rocznicę powstania NSZZ Solidarność i zamordowania księdza Jerzego Popiełuszki, 80. rocznicę zamordowania polskich oficerów w Katyniu czy 350-lecie obrony Jasnej Góry.

W tym roku NBP zaplanował emisje poświęcone rocznicom powstania Policji Państwowej, Akcji Burza czy misji pokojowej ONZ UNDOF na Bliskim Wschodzie. Kolekcjonerskie monety 2 zł z taką tematyką historyczną zazwyczaj cieszą się dużym zainteresowaniem.

Szczególnie poszukiwane i cenne dla kolekcjonerów są monety 2 zł wybite z okazji najważniejszych, symbolicznych rocznic z polskiej historii.

Kolekcjonerskie monety 2 zł upamiętniające ważne wydarzenia i postaci historyczne towarzyszące nam od wielu lat z pewnością jeszcze nie raz zaskoczą i ucieszą swoich nabywców. 2023 rok zapowiada się w tym temacie niezwykle interesująco.

Podsumowanie

Artykuł przedstawił przegląd najciekawszych nowości wśród monet kolekcjonerskich 2 zł, które pojawiły się na rynku numizmatycznym w ostatnim czasie lub których emisja zaplanowana jest na najbliższe miesiące 2023 roku. Opisano zarówno limitowane dwuzłotówki emitowane przez Narodowy Bank Polski, jak i monety prywatnych mennic takich jak Mennica Polska czy Mennica Górnośląska.

Przyjrzeliśmy się bliżej kilku wybranym emisjom nowych 2 zł, prezentując ich najważniejsze cechy, nakłady oraz aktualne notowania na rynku wtórnym. Nie zabrakło również nowości okazjonalnych z okresu ostatnich miesięcy, które ze względu na swój wyjątkowy charakter, niski nakład oraz szybki wzrost wartości, zasługują na szczególną uwagę kolekcjonerów.

Przy okazji opisu poszczególnych emisji monet nowych 2 zł przekazano garść praktycznych informacji, które mogą być pomocne dla osób budujących swoje numizmatyczne zbiory. Omówiono najważniejsze kryteria, którymi należy kierować się, wybierając interesujące okazy do swoich kolekcji.

Mamy nadzieję, że artykuł dostarczył Czytelnikom sporo inspiracji i pozwolił lepiej zorientować się w tym, jakie nowości i emisje warto śledzić w nadchodzących miesiącach 2023 roku. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi kolejnymi tekstami poświęconymi nowościom monet kolekcjonerskich 2 zł!

Najczęściej zadawane pytania

Nowe monety kolekcjonerskie 2 zł zazwyczaj w pierwszej kolejności trafiają do sprzedaży w sklepie internetowym NBP Kolekcjoner. Część emisji jest dostępna wyłącznie tam przez określony czas. Warto również śledzić ofertę głównych platform aukcyjnych i sklepów numizmatycznych.

Monety kolekcjonerskie 2 zł charakteryzują się specjalnym oznaczeniem – litery "NbP" oraz "2 zł" na awersie monety są wklęsłe, a nie wypukłe. Ponadto na rewersie znajduje się informacja o nakładzie i dacie emisji.

Największe wzrosty notują monety okazjonalne 2 zł emitowane z okazji symbolicznych rocznic historycznych oraz te z najniższymi nakładami - do kilkuset sztuk. Również serie tematyczne prywatnych mennic np. "Militaria Polski" są poszukiwane.

Zdecydowanie tak. Szczególnie limitowane i okazjonalne dwuzłotówki po pewnym czasie od emisji zyskują znacznie na wartości. Przykładowo moneta NBP 2 zł Józef Piłsudski z 2022 r. kosztuje obecnie nawet 250-300 zł.

W 2023 roku dużym zainteresowaniem powinny cieszyć się monety z okazji 100. rocznicy urodzin Czesława Miłosza i 80. rocznicy Akcji „Burza”, a także niezwykle limitowana dwuzłotówka NBP z Matką Boską Częstochowską (nakład 1500 sztuk).

5 Podobnych Artykułów:

  1. Przeliczenia g na kg - 100g, 10g, 400g i 500g to ile kg
  2. Kredyt dla start-up - Finansowanie dla nowych firm
  3. Kalkulator zdolności kredytowej online - Obliczenia i wyniki
  4. Spłata długów strategie - redukcja zadłużenia i plan spłaty
  5. Przelicznik metrów na milimetry - Prosty kalkulator online
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Przemysław Sztuk
Przemysław Sztuk

Nazywam się Przemek i jestem prawnikiem zajmującym się doradztwem finansowym i podatkowym. Specjalizuję się w optymalizacji rozliczeń firmowych i prywatnych. Chcę dzielić się wiedzą prawno-finansową w zrozumiały dla każdego sposób. Uważam, że świadomość przepisów pozwala skuteczniej zarządzać własnymi finansami i unikać kosztownych błędów.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły