Konwersja uncji na gramy - 1 oz ile gram, 1 oz ile to gram, oz ile to gram

Konwersja uncji na gramy - 1 oz ile gram, 1 oz ile to gram, oz ile to gram
Autor Wioletta Kapustka
Wioletta Kapustka06.01.2024 | 5 min.

Konwersja uncji na gramy jest przydatna dla wielu osób, które posługują się zarówno uncjamy jak i gramy w codziennych obliczeniach. Często powstaje pytanie ile dokładnie gramów zawiera jedna uncja, zwłaszcza popularna uncja troy, używana powszechnie na przykład przy określaniu masy złota. W tym artykule wyjaśnimy co to jest uncja, jak ją przeliczyć na gramy i jaka jest różnica między amerykańską i brytyjską uncą.

Kluczowe wnioski:
 • Uncja to jednostka masy stosowana w USA i Wielkiej Brytanii, która wynosi 28 gramów
 • Istnieją różne rodzaje uncji, np. uncja troy używana do złota, uncja aptekarska, uncja amerykańska
 • Najpopularniejsza uncja troy waży dokładnie 31,1034768 gramów
 • Uncja amerykańska różni się nieznacznie od brytyjskiej uncji troy
 • Przeliczając uncje na gramy należy zwracać uwagę na rodzaj uncji, której używamy

Ile gram ma uncja

Uncja jest jednostką masy stosowaną głównie w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Najpopularniejszym rodzajem uncji jest uncja troy, używana między innymi do określania masy złota czy srebra.

Zgodnie ze standardową definicją, jedna uncja troy odpowiada dokładnie 31,1034768 gramom. Oznacza to, że na przykład uncja złota waży 31,1034768 gramów czystego kruszcu.

Warto jednak pamiętać, że oprócz uncji troy istnieją także inne rodzaje uncji, które różnią się nieco masą. Przykładowo uncja aptekarska to dokładnie 31,103 476 806 5 gramów.

Uncja amerykańska a brytyjska

Uncja amerykańska (oz US) różni się nieznacznie od brytyjskiej uncji troy (oz t). Różnica wynosi zaledwie kilkaset tysięcznych grama.

Dokładna masa uncji amerykańskiej to 28,349523125 gramów. Uncja brytyjska (troy) waży jak już wcześniej wspomniano 31,1034768 gramów.

Jedna uncja to 28 gramów

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że jedna uncja odpowiada dokładnie 28 gramów. Jest to pewne uproszczenie, które w przybliżeniu oddaje masę uncji, ale nie jest precyzyjne.

Bardziej precyzyjne określenie masy uncji troy, używanej np. dla złota, to 31,1034768 g. Natomiast uncja amerykańska faktycznie waży 28,349523125 g, czyli w zaokrągleniu można przyjąć, że to około 28 gramów.

Skąd bierze się przybliżenie 28 gramów?

Być może uproszczenie, że uncja to dokładnie 28 gram pochodzi stąd, że w zaokrągleniu uncja amerykańska faktycznie odpowiada tej masie. Jednakże przy dokładnych obliczeniach, zwłaszcza w przypadku cennych kruszców jak złoto, takie przybliżenie może prowadzić do znacznych błędów.

Przelicznik uncji na gramy

Aby dokładnie przeliczyć uncje na gramy, należy posłużyć się następującymi przelicznikami dla poszczególnych rodzajów uncji:

 • 1 uncja troy = 31,1034768 g
 • 1 uncja aptekarska = 31,103 476 806 5 g
 • 1 uncja amerykańska = 28,349523125 g

Stosując te przeliczniki, z łatwością można obliczyć na przykład, że 3 uncje troy złota odpowiadają 93,31 gramom czystego kruszcu.

Różnica między uncja a gramem

Konwersja uncji na gramy - 1 oz ile gram, 1 oz ile to gram, oz ile to gram

Zarówno uncja, jak i gram, są jednostkami masy. Uncja występuje przede wszystkim w anglosaskim systemie miar, zaś gram jest jednostką używaną w systemie SI (międzynarodowy układ miar).

Podstawowa różnica polega na wielkości - uncja jest dużo większa od grama. 1 uncja troy odpowiada 31,1034768 gramów. Można więc powiedzieć, że różnią się 31-krotnie.

Ile gram waży uncja złota

Ponieważ przy obliczaniu masy cennych kruszców, jak złoto czy srebro, stosowana jest zazwyczaj uncja troy, można przyjąć, że uncja złota waży dokładnie 31,1034768 gramów.

Oznacza to, że na przykład sztabka złota o masie 1 uncji troy będzie ważyła 31,1034768 g czystego złota. Rzeczywista masa sztabki będzie nieznacznie większa, gdyż oprócz czystego złota zawiera także niewielkie domieszki innych metali, ale przeliczana jest zawsze na zawartość czystego kruszcu.

Podsumowanie

W artykule wyjaśniono, że popularna w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii uncja ma kilka odmian, które różnią się masą. Przy przeliczaniu na gramy warto zwracać uwagę, z jakim rodzajem uncji mamy do czynienia. Najczęściej stosowaną przy ważeniu złota jest uncja troy, która odpowiada dokładnie 31,1034768 gramów. Zatem jedna uncja troy złota to 31,1034768 grama czystego kruszcu.

Czasem można spotkać się z uproszczonym przelicznikiem, że uncja to 28 gramów. Jest to pewne przybliżenie, które pasuje do uncji amerykańskiej, ale nie oddaje dokładnej masy popularniejszej uncji troy. Dlatego przy precyzyjnych obliczeniach lepiej posługiwać się dokładnymi przelicznikami.

Podsumowując, jedna uncja troy, stosowana przy ważeniu złota, odpowiada 31,1034768 g. Z kolei amerykańska uncja (oz US) to 28,349523125 g, czyli w przybliżeniu 28 gramów. Stąd być może bierze się uproszczone przeświadczenie, że uncja zawsze równa jest 28 g.

Różnica między uncja a gramem polega na wielkości tych jednostek. Podczas gdy gram jest małą jednostką masy, uncja jest ponad 30 razy większa (w przypadku uncji troy). Jednostki te wywodzą się z różnych systemów miar (uncja - system anglosaski, gram - system SI).

5 Podobnych Artykułów:

 1. Przeliczenia g na kg - 100g, 10g, 400g i 500g to ile kg
 2. Pożyczki online na raty - Szybka i wygodna oferta
 3. Szybkie pożyczki online - pożyczki przez internet
 4. Spłata długów strategie - redukcja zadłużenia i plan spłaty
 5. Przelicznik metrów na milimetry - Prosty kalkulator online
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Wioletta Kapustka
Wioletta Kapustka

Nazywam się Wioletta i interesuję się finansami osobistymi. Stawiam na rozsądne oszczędzanie i inwestowanie nadwyżek finansowych. Uważam, że umiejętne zarządzanie domowym budżetem to podstawa. Chcę uczyć innych, jak mądrze lokować pieniądze i pomnażać kapitał. Wierzę, że niewielkie, ale konsekwentne inwestycje mogą przynieść zadowalające rezultaty.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły